Hankiss Elemér
1928 - 2015
„Minden nap megszûnik valami,
Amiért az ember szomorkodik,
De mindig születik valami új,
Amiért érdemes élni és küzdeni.”
Édesapja, Hankiss János irodalomtörténész, egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem professzora volt. Francia-angol szakon végzett az ELTE-n, és ott szerezte meg doktori fokozatát. 1963-tól 1965-ig az Európa Könyvkiadó angolszász csoportjának főszerkesztője, 1965-től 1975-ig a Magyar Tudományos Akadémia Irodalomtudományi Intézetének főmunkatársa volt. 1975-től az MTA Szociológiai Kutatóintézetének értékszociológiai és módszertani osztályát vezette, 1996 és 1998 között pedig igazgatta. Az ELTE-n, a Szegedi Tudományegyetemen, Közép-európai Egyetem, valamint külföldi egyetemeken is oktatott.
Az 1956-os forradalom után 7 hónapot tölt vizsgálati fogságban, ám bizonyítékok híján szabadon engedik.
A rendszerváltás utáni első kormányfő, Antall József kinevezi a Magyar Televízió elnökének. Több éves sikeres működése után az MDF-en belüli radikálisok nyomásának eleget téve Antall leváltja. Hankiss körül ekkor szimpátiamozgalom alakul, melynek hangadói baloldali és SZDSZ-es kötődésű értelmiségiek és újságírók voltak. Ugyanakkor számos tiltakozó megmozdulás indul Hankiss és az őt támogató Göncz Árpád ellen is: egy MDF-es képviselő éhségsztrájkba kezd, a Magyarok Világszövetségéhez kötődő szabad Magyar Tájékoztatásért Bizottság pedig nyilvánosan tüntet Hankiss és társai lemondását követelve. Végül Hankissék hosszas közéleti csatározások - az ún. médiaháború - után lemondanak.
A későbbiekben is több tudományos ismeretterjesztő jellegű műsort készít és vezet a televízióban.
Az 1990-es években útjára indítja a Találjuk ki Magyarországot! mozgalmat, majd egy évtizeddel később a Találjuk ki Közép-Európát! weblapot.
Hankiss Elemér Miszlivetz Ferenccel közösen kezdeményezte 1996-ban az azóta is minden nyáron megrendezett Savaria Nemzetközi Nyári Egyetemet, amelynek minden évben előadója. A nyári egyetem az európai civilizáció és integráció kérdéseivel foglalkozik.
Hankiss Elemér az 1970-es évek végén, 1980-as évek közepén tűnt fel népszerű szociológiai műveivel (Diagnózisok, Társadalmi csapdák), melyekben a késő Kádár-korszak magyar társadalmának értékválságos mindennapi kultúráját állította szembe a magas kultúra kirakatával. A továbbiakban is az értékszociológia köré csoportosul munkássága. Gyakorlatilag a magyar értékkutatási iskola megalapítója. Közeli munkatársai közé tartozott Füstös László, Miszlivetz Ferenc és Manchin Róbert.
1996–1998 között a Magyar Tudományos Akadémia Szociológiai Intézetének igazgatója volt. Számos külföldi egyetemen volt vendégprofesszor, többek között a Stanfordon, a Firenzei Európa Egyetemen, a bruggei Európa Egyetemen, illetve a Közép-európai Egyetemen. Később érdeklődése a globális civilizációs kérdések felé mozdult el, de továbbra is folyamatosan kommentálta a hazai társadalomfejlődés problémáit.

Született

Debrecen, 1928. május 04., péntek

Elhunyt

2015. január 10., szombat

Hol nyugszik

Budapest, Budapest

Sírhelye létrjejött az online temetőben

2015. október 28., szerda 12:37

Jelenleg nincs virág az elhunyt online sírján.

Helyezzen el Ön egy virágot!

Nem ég egyetlen mécses sem az elhunytért.

Gyújtsa meg Ön az elsőt!

Még nem írt senki megemlékezést az elhunytról.

Legyen Ön az első!
Képgaléria
Videó
Még nincs videó feltöltve.